KIMCHI VONJ V HLADILNIKU

Nevarnost na polici

Tudi, če kimchi obožujete, ste verjetno manj veseli dejstva, da vas zdaj njegov vonj pozdravi vedno, ko odprete hladilnik. Še manj navdušujoče je to, da se njegove nevidne prostoleteče molekule oprimejo vsega, kar jim prekriža pot - mmm, kimchi vanilijev jogurt! Kimchi melona! Kimchi zadnji kos tortice, ki ste si ga prihranili za jutrišnji poobedek! Nenadoma je vse, kar ni varno neprodušno zavarovano v plastični ali kovinski ovoj, zaznamovano s to korejsko klasiko. 

V boju z vonjem kimchija je težko zmagati. Za njegov močan značaj je po naših izkušnjah kriv trio čebula-česen-zelje, v neveganskih različicah pa svoje doda še ribja pasta (vsaj najhujšemu scenariju smo se torej izognili!). Kljub temu, da so še sami Korejci obupali in se odločili, da bodo za kimchi pač imeli svoj hladilnik, ostajamo optimisti in verjamemo, da se ni treba še povsem vdati! Preiskali smo splet in preizkusili nekaj idej za preprečevanje kimchi vonja v hladilniku, ki jih pravkar testiramo tudi sami.

  • Zračenje kimchija: vsakih nekaj dni ga odprite (zunaj hladilnika). Za to, da duh kimchija uhaja iz stekleničke, je kriva fermentacija, ki v nepasteriziranem kimchiju tudi v hladilniku še vedno poteka. Sicer bistveno počasneje, kot bi potekala na sobni temperaturi, a plini se še vedno počasi kopičijo in na določeni točki najdejo špranjo, ki jim omogoča, da zaradi vse večjega pritiska pobegnejo na prostost. Če boste kimchi vsakih nekaj dni odprli in jim dovolili, da odidejo, se v kozarcu ne bo nabiral pritisk, ki pomaga vonju kimchija, da se širi. Kozarec seveda odpirajte pri odprtem oknu ali še bolje, na balkonu. 

  • Strategija babuške: kozarec kimchija v plastično posodo ali vrečko z dvojnim zapiranjem (tiste vrečke, ki imajo na vrhu dve reži, ki jih lahko s pritiskom spnete skupaj - ima jih tisti znani švedski trgovec, recimo). Pripročamo, da temu namenite (lahko bi rekli žrtvujete) eno izbrano posodo ali vrečko, saj bo s kimchijem zaznamovana za vedno. Toda pozor: tudi ta strategija se obnese le nekaj časa, saj bo prej omenjenim fermentacijskim plinom nekega dne tudi plastična kletka postala pretesna in bodo ubežali iz nje.

  • Neekološka strategija: prozorna folija. Tehnike so različne, nekateri v folijo ovijejo zgornji del kozarca s pokrovom, ko je ta že zaprt, drugi s folijo pokrijejo kozarec in ga nato zaprejo. Na seznamu je, a je ne priporočamo, ker ustvarja smeti, folija pa se tudi hitro umaže in jo je treba pogosto menjati (in potem vam po kimchiju dišijo smeti).

Takole pa je videti specializiran hladilnik, ki ima v spodnjem delu predal za kimchi.

Pomembno: preden kozarec kimchija vrnete nazaj v hladilnik, preverite, ali pokrov dobro tesni in je kozarec na zunanji strani čist. Še tako majhen košček kimchija, ki se je zataknil med kozarec in pokrov, bo z vonjem naznanjal svojo prisotnost.

Najpreprostejša izmed vseh rešitev je najbrž ta, da kimchi karseda hitro pojeste - ob rednem uživanju in torej odpiranju kozarčka boste kimchi tudi zračili, kar pomeni, da bo težav v hladilniku manj. Pravzaprav bi, če zdaj pomislim, lahko rekli, da vas kimchi s svojim vonjem zgolj opozarja, da ga ne jeste dovolj pogosto!